Zbiór i składowanie buraków

Zbiór

Celem jest wykopanie korzeni buraków, prawidłowe ich ogłowienie oraz uformowanie w pryzmę przy jednoczesnej minimalizacji strat. Źródła strat przy zbiorze buraka cukrowego są wyraźnie bardziej zróżnicowane niż w przypadku innych upraw, a ich wielkość uzależniona jest między innymi od sposobu zbioru. Termin zbioru buraków w stosunku do terminu odbioru surowca przez cukrownię ma decydujące znaczenie w eliminowaniu strat. Korzenie dostarczane do przerobu przed 20 listopada powinny być wykopane w jak najkrótszym terminie przed dostawą. Każdy dzień skrócenia tego okresu wydłuża okres wegetacji zwiększając plon i zawartość cukru.
 

Składowanie buraków

Składowanie korzeni powinno nastąpić na skraju pola w miejscu możliwie najko­rzystniejszym dla ich załadunku i wywozu. Składowanie buraków w du­żych pryzmach pozwoli na minimalizacje strat. Pryzma powinna być starannie uformowana, jej szerokość i forma musi być dostosowana do rodzaju i szeroko­ści roboczej urządzenia doczyszczająco ­załadunkowego.  Właściwe ogłowienie zmniejsza niebezpieczeństwo porastania i tym samym minimalizuje straty podczas składowania.

 

 Okrywanie pryzm

Zabezpieczenie pryzm buraczanych musi dotyczyć wszystkich buraków przeznaczonych do przerobu w ostatnim etapie kampanii. Regulują to odpowiednie zapisy w umowie kontraktacyjnej. Dobry surowiec jest nie tylko istotnym elementem dla fabryk z uwagi na sprawny przerób oraz lepsze parametry jakościowe. W przypadku plantatorów utrzymanie buraków w dobrej jakości aż do ostatnich dni dostawy ma wpływ na wysokość zapłaty za dostarczony surowiec.

Mechaniczne okrywanie pryzm w znaczny sposób ułatwia wykonanie tych prac. Wykorzystanie dużych powierzchni włókniny, która za pomocą specjalnego talerza jest wciskana w spód pryzmy sprawia, że pryzma jest szczelnie okryta i mniej narażona na podmuchy wiatru oraz jej znoszenie. Również proces odkrywania, zwijania włókniny odbywa się szybko i sprawnie.